„Povolanie pápež“: autorom je náš farník Daniel Hevier

20. novembra 2017, na výročie posviacky nitrianskej katedrály sv. Emeráma, sme navštívili Nitru. Z námestia Jána Pavla II. z bratislavskej Petržalky sme sa vybrali na námestie Jána Pavla II. v Nitre. Táto symbolika je hlboká tým, že práve svätý pápež Ján Pavol II., pútnik, ktorý navštívil v roku 2003 našu farnosť v Petržalke, bol dôvodom našej cesty do Nitry. Presnejšie divadelné predstavenie o ňom s názvom „Povolanie pápež“. Libretto k tomuto strhujúcemu divadelnému predstaveniu, ktoré vrelo odporúčame každému, je náš farník Daniel Hevier. Pán Hevier bol aj prítomný spolu s nami na predstavení. A nielen to. Pripravil pre nás milé prekvapenie. Napriek pokročilej hodine a únave účinkujúcich sa po skončení predstavenia so súhlasom Divadla Andreja Bagara uskutočnila verejná diskusia s autorom libretta, Danielom Hevierom, i účinkujúcimi hercami: Jánom Galovičom, ktorý stvárnil hlavnú rolu Jána Pavla II., Jurajom Ďurišom (v roli mladého Karola Wojtylu), Evou Pavlíkovou (v roli Diabla), Martinom Fratričom (v roli Ježiša). Autor i účinkujúci priblížili rozličné detaily zo zákulisia, zo zrodu diela, hovorili o ťažkostiach i o výzvach tohto predstavenia, ale aj o výnimočnej atmosfére tvorenia tohto diela.

Autorom strhujúcej hudby je Gabo Dušík. Scénu pripravil poľský tím, ktorý viedol Jerzy Jan Poloński. Strhujúce predstavenie nám sprítomnilo život, dielo a osobnosť Jána Pavla II. Scénicky sa podarilo vytvoriť skutočne príťažlivú a bohatú kulisu. V textoch, ktoré nestratili svoju ľahkosť, zaznievali celé pasáže autentického učenia Jána Pavla II. Majster slova, Daniel Hevier, dokázal zachytiť v tomto vyše trojhodinovom predstavení najrozličnejšie aspekty života a osobnosti Karola Wojtylu. Libretto bolo odpočiatku písané „na mieru“ Jána Galoviča, ktorý už v minulosti daboval Jána Pavla II. vo filmových spracovaniach. Ján Galovič dokázal majstrovsky sprítomniť gestami, hlasom i spevom aj v muzikálovom prevedení, čo si divák dopredu len ťažko vie predstaviť a na predstavenie ide tak trochu s rozpakmi, čo z toho bude. Výsledok je však impozantný a odporúčaniahodný. Povzbudzujeme ostatných našich farníkov, ale aj širokú verejnosť, nenechať si ujsť toto predstavenie, ktoré je vypredané na pol roka dopredu.

Ďakujeme pani J. Krausovej, M. Muchovej a všetkým účastníkom. V neposlednom rade pánovi Hevierovi za krásne predstavenie i za diskusiu, ktorú pre nás inicioval.

Viac info na stránke Divadla A. Bagara: http://www.dab.sk/inscenace/94-povolanie-papez.

Poznáte Daniela Heviera? Viac tu:

www.hevi.sk

Rozhovor Mons. M. Gavendu s Danielom Hevierom v relácii Medzi nebom a zemou v TV Lux:

Watch video!

o. Juraj